Državna smotra UZ - festival kreativnosti

Svi posjetitelji  Boćarskog doma mogli su uživati u razgledavanju 60 štandova najuspješnijih učeničkih zadruga iz Republike Hrvatske.  Brojni proizvodi različite namjene, ukrasni  i tradicijski predmeti bili su na prodaju po simboličnoj cijeni. Otvorenje  26. Državne smotre učeničkih zadruga  bilo je u točno u podne 23. svibnja, a nakon prigodnih govora Marice BerdikVinka Filipovića i ostalih, s radom su započela  prosudbena povjerenstva. Na državnoj smotri nema pobjedničke zadruge, bira se  NAJPROIZVOD  i nagrađuje se najuspješniji istraživački rad. OŠ M. Langa iz Bregane,  tj. učeničku zadrugu Plemka i temu „Hrvatski karanfil“ predstavile su učenice Katarina Ivkovčić i Lucija Kirin s voditeljicom Marijom Aščić. Brojni posjetitelji rado su slušali priču o karanfilu, Područnoj školi  N. Selo i 13 učenika  te  projektima koje smo započeli.  Prosudbeno povjerenstvo dalo  nam  je, uz pohvalu,  korisne savjete i smjernice za rad.

Iako je zbog mjera štednje smještaj bio nešto skromniji, zadrugari su uživali na Smotri sklapajući nova poznanstva i prijateljstva. Imali su organizirani ples u Hostelu Arena, a mnogi budući studenti prvi  su puta  ručali u studentskom centru gdje je svima bio organiziran ručak.  Svi sudionici dobili su darove koji će ih sjećati na Zagreb 2014.  Zadrugarska majica ove je godine plave boje s geslom „Čuda stvara mašta mladih zadrugara“, a akronim HUUZ-a pretočen je u riječi: harmonija umijeća, uspjeha i znanja. Na svečanosti zatvaranja  24. 5. u 17 sati proglašeni su pobjednici: Mravci-znalci iz Belog Manastira za najbolji istraživački rad „Proizvodnja lumbrihumusa i lumbrikulture u učeničkoj zadruzi“, a UZ Ruke iz Zagreba  za NAJPROIZVOD pregača s heklanim mafinima u originalnoj ambalaži. U Boćarskom domu u isto je vrijeme bio i Festival tehničke kulture. Održane su brojne radionice na kojima su sudjelovali i zadrugari. Evo što o 26. DRŽAVNOJ SMOTRI kažu učenice :

Katarina Ivkovčić, 8.r. PŠ Noršić Selo:

- Kad sam čula na županijskoj smotri da idemo na državnu bila sam jako sretna. Trudila sam se što bolje predstaviti rad UZ Plemka i našu temu: hrvatski karanfil, posjetitelji su rado slušali o zaštićenom cvijetu, simbolici…a mnogi su i  kupili naše karanfile. Pogledala sam štandove drugih zadruga i vidjela da ima puno lijepih proizvoda. Svidjelo mi se druženje, a najviše ples u Hostelu Arena  koji je organiziran samo za nas! Bila sam na državnoj smotri u Primoštenu, ali sada mi je bilo još  ljepše.

Lucija Kirin, 7.c  OŠ M. Langa , Bregana:

- Ja sam prvi put na državnoj smotri učeničkih zadruga. Sve mi se svidjelo. Ponosna sam na našu UZ Plemka (na županijskoj razini osvojili smo 2. mjesto). Nadam se da ću opet doći i da ćemo biti još uspješniji.

objavio: Igor Matijašić   datum: 26. 5. 2014.