Čitanje povezuje susjedne države

Ovoga utorka učenici koji sudjeluju u projektu Čitanje ne poznaje granice uputili su se u jutarnjim satima u Sloveniju na susret s partnerskom školom OŠ Komenda Moste iz Komende. Suradnja je to koja traje već niz godina, a koordinatorice projekta školske su knjižničarke. Osnovna ideja projekta jest poticanje čitanja naglas, unapređivanje čitateljskih sposobnosti i vještina, razvoj svijesti o važnosti i utjecaju čitanja te promocija hrvatske i slovenske dječje književnosti, povijesti, kulture i jezika.

Prijašnji susreti održavali su se online, stoga nas još više veseli što smo konačno imali priliku susresti se uživo i upoznati partnere u projektu. Naši prijatelji predivno su nas ugostili i osmislili dan koji ćemo svi dugo pamtiti.

Svečano otvorenje programa započelo je trima himnama: hrvatskom, slovenskom i europskom budući da smo tog dana obilježavali i Dan Europe, a susret smo ciljano upriličili baš tada kako bismo radili i na promociji europskog identiteta. Cjelokupan program bio je dvojezične naravi. Učenici 1.b, 3.c i 4.c zajedno sa svojim učiteljicama Zvjezdanom Malović, Ivanom Smolej Kolarek i Vesnom Bendom izveli su četiri igrokaza: Rdeča kapica, Maca papučarica, Moj dežnik je lahko balon i Priča kdo je napravil Videku srajčku, bogate kostimografije i scenografije, a učenice 6.b s mentoricom Valentinom Mahović priredile su zvučnu knjigu crtice Šalica kave Ivana Cankara. Učenici iz Slovenije čitali su Čudnovate zgode šegrta Hlapića, a program je bio ispunjen poznatim hrvatskim dječjim pjesmama. Sva djeca pokazala su izniman trud i volju u savladavanju slovenskog/hrvatskog jezika te je ovaj susret za njih bio svojevrsna nagrada.

Uz razgledavanje živopisnog mjesta i dvaju škola u Komendi, učenici su najviše uživali na hipodromu u orijentacijskom trčanju koje su za njih organizirali članovi Orijentacijskog društva Komenda. Svima su nam se svidjeli domaćini, njihova škola i gostoljubivost koju su pokazali, a već sljedeće godine očekujemo ih u Bregani.

knjižničarka Ivančica Huđek

:: opširnije ::

objavio: Igor Matijašić  datum: 12. 5. 2023. 08:03
» Arhiva naših vijesti

Najbolji u pružanju prve pomoći

Hoćeš li se nečega odreći u korizmi?

« Ožujak 2024 »