Hrvatski karanfili zasjali na Smotri učeničkih zadruga

U Osnovnoj školi Dubrava održana je Smotra učeničkih zadruga. UZ Plemka OŠ Milana Langa predstavile su tri učenice iz  PŠ Noršić Selo - Katarina Ivkovčić, Katarina Gluščić i Veronika Žužić koje sudjeluju u sekciji Izrada tradicionalnog nakita (voditeljica Marija Aščić), a Lucija Kirin predstavljala je sekciju Keramičari (voditeljica Kornelija Turić Dorotić). Nakon sjajne prezentacije rada Plemka je osvojila odlično drugo mjesto koje garantira odlazak na državnu smotru!

Evo  i dojmova samih sudionica Smotre:

Na Smotru smo krenuli vrlo rano - vozio nas je domar školskim kombijem.  Čim smo stigli pred školu u Dubravi, iznosili smo izložbene predmete i sve potrebne materijale. Na ulazu su nas dočekale domaćice i uputile do našeg mjesta u sportskoj dvorani u kojoj trebamo izložiti predmete. Točno smo znale što će gdje biti jer smo sve dogovorili na generalnoj probi u Noršić Selu. Vrlo brzo smo sve lijepo uredile, na klupe smo stavile stolnjak i tkanine prigodnih boja - ružičaste i zelene.

Ove smo godine za temu odabrali HRVATSKI KARANFIL jer je to jedan od najljepših cvjetova Samoborskog i Žumberačkog gorja, a raste u okolici naše škole u Noršić Selu. Na stolu smo imali sadnice karanfila u keramičkim posudicama, karanfile od perlica na žici u glinenoj posudici, karanfile  na ukosnicama i broševima. Željeli smo proširiti ponudu pa smo napravili i straničnike na kojima smo  s jedne strane crtali karanfile, a s druge smo ispisivali  ljubavne stihove hrvatskih autora. Ružičasti karanfil simbolizira ljubav i darivanje zaručnika.

Na klupi smo imali izloženi logo zadruge i  svu potrebnu dokumentaciju, a na zidu na ružičastoj podlozi stajala je slika karanfila koja ja privlačila pažnju posjetitelja .Posebne pohvale dobivali smo za inovativnost. Karanfile od perlica na žici izradili smo prema živome cvijetu uz pomoć učiteljice Aščić, a izradu smo predstavili kao praktičan rad  (imali smo pripremljene upute sa svim koracima u izradi).  Posjetitelji su zapazili i naše keramičarske radove - vječne kalendare.

Kalendari su izrađeni od keramike, na duguljastoj glinenoj podlozi posložene kockice na kojima pišu brojke (nadnevci i mjeseci u godini) i slova (dani u tjednu). Mnogi su rado pitali i slušali pojašnjenja.  Sve je bilo vrlo lijepo i svečano. Naše predstavnice imale su bijele košulje na kojima je stajao broš hrvatski karanfil, a na bijeloj vrpci oko vrata bile su kartice s imenom, logom zadruge i nazivom sekcije.

Nakon  što su svi zadrugari posložili svoje proizvode i uredili izložbeni prostor bilo je svečano otvorenje. Svi smo trebali doći na tribine u dvorani i pratiti program. (Naš štand posebno se isticao gledajući iz veće udaljenosti).

Ravnateljica je pozdravila sve prisutne i upoznala s protokolom. Tamburaši su odsvirali  himnu, djevojčice u baletnim haljinicama otplesale ples, zatim smo poslušali nekoliko pjesama i zadrugarsku himnu Kad se male ruke slože. Gospodin Krupa (predsjednik Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva) pozdravio je prisutne želeći svima dobar rezultat, a oni koji ga ne ostvare neka ne klonu duhom. Župan je skratio govor na najvažnije i proglasio Smotru otvorenom.

Učenici su nakon otvorenja otišli do štandova, a voditelji UZ imali su kratak sastanak. Svi su voditelji članovi povjerenstva, a bilo ih je čak 17. Nasreću, nisu krenuli u grupi, nego svatko redom kako je želio da se ne stvara gužva i da učenici ljepše i kvalitetnije predstave svoj rad, tradiciju i ljubav utkanu u  rad.

Katarina Ivkovčić:

Bile smo nasmiješene i vesele. Katarina Gluščić je predstavljala praktičan rad, plela je karanfile.  Ja sam predstavila aktivnost zadruge Plemka od osnutka. Lucija je govorila o keramici i sudjelovala u prodaji, a Veronika je odgovarala na dodatna pitanja povjerenstva i svih posjetitelja. Poslije ručka išli smo u razgledavanje Dubrave i to mi se jako svidjelo. Ponosna sam na osvojeno 2. mjesto na Županijskoj smotri učeničkih zadruga!

Lucija Kirin:

Vrlo  sam zadovoljna prodajom naših proizvoda. Iskreno sam se nadala da ćemo s našim radovima na temu „Hrvatski karanfil“ ići  na državnu smotru.

Veronika Žužić:

U obilasku Dubrave posjetili smo crkvu svete Margarite, crkvu svetog Marka i streljanu. Sve je bilo odlično na smotri. Imala sam na početku tremu, ali sam ubrzo shvatila da to nije ništa strašno. Svidjelo mi se novo iskustvo prodaje. Drago mi je što sam sudjelovala.

Katarina Gluščić:

Naša zadruga imala je najljepše uređen prostor i proizvode. Ponosna sam jer su nas brojni gosti, članovi povjerenstva  i posjetitelji pohvalili. Meni je u Dubravi bilo jako lijepo i nikada prije nisam ondje bila. U obilasku mi se najviše svidjela crkva svete Margarite.

objavio: Igor Matijašić   datum: 25. 4. 2014.