Sajam zadruga u Đurđevcu

Naša učenička zadruga "Plemka" predstavila je svoj rad na 1. sajmu učeničkih zadruga osnovnih i srednjih škola koji je organizirala Strukovna škola Đurđevac u sklopu projekta "Poduzetnik za pet". Uz voditeljicu, Korneliju Turić Dorotić, na sajam su išli vrijedni veseli  zadrugari:  Danijel Dorotić, Elena Bošnjak, Andrela Popović i Lana Vrbančić. Za sigurnu vožnju pobrinuo se domar Alojz Kos. Izložili smo  raznovrsne proizvode: čaj, začin, kreme, marmelade, nakit od perlica, lutkice od fimo mase, sapune, predmete od keramike....

Poslije sajma naši ljubazni domaćini odveli  su nas  do Starog grada koji  potječe iz 15. stoljeća. To je jedna od najstarijih i najbolje  sačuvanih nizinska utvrda na prostoru između Save i Drave.

Poznata legenda o Đurđevcu je ona o picokima: tijekom najžešćih borbi s Turcima 1552. napadnuta je đurđevačka utvrda koju je Ulama-beg danima opsjedao čekajući da braniteljima ponestane hrane. Branitelji su se poslužili lukavstvom - iz topa su na Turke ispalili posljednje pile u gradu,  a pile se na đurđevačkom dijalektu kaže picok. Nakon toga turska vojska se povukla misleći da u utvrdi ne oskudijevaju s hranom. Stanovnici Đurđevca nazivani su od tada Picoki. U spomen na tu zgodu svake godine u lipnju se održava Picokijada.

U Starom gradu  smještene su 4 galerije, od kojih je najznačajnija galerija donacija Ivana Lackovića Croate s više od tisuću slika, radova preko 200 autora iz dvadesetak zemalja svijeta. Njih je Ivan Lacković -Croata poklonio gradu Đurđevcu.

učiteljica Kornelija Turić Dorotić

objavio: Igor Matijašić   datum: 22. 3. 2016.

Koliko vremena dnevno koristiš mobitel?