Razgovor ugodni sa španjolskim vršnjacima

Iako su prošli tjedan učenici odmarali i uživali u drugom dijelu zimskog odmora, za Erasmus tim 8.b razreda odmora nema jer su u tijeku intenzivne pripreme za prvu mobilnost učenika u povijesti rada naše škole. U okviru našeg drugog Erasmus+ projekta, financiranog iz sredstava Europske unije u sklopu akreditacije, "e-Lang - iskorak u digitalnu budućnost", osmero učenika i dvije učiteljice pripremaju odlazak u Madrid, u školu "Nuestra Señora del Sagrado Corazón". Ciljevi projekta su jačanje digitalnih i jezičnih vještina učenika upoznavanjem novih digitalnih alata i korištenjem već poznatih alata. Tako su učenici izradili videouratke koristeći alat Flip i predstavili se Španjolcima, a nakon toga su za drugu videokonferenciju pripremili izlaganja o svojoj školi, gradu Samoboru i Hrvatskoj koristeći tri različita prezentacijska alata - Powerpoint, Sway i Google prezentacije.

Španjolski kolege zauzvrat su predstavili svoj grad, Madrid, navodeći najvažnije znamenitosti koje svakako namjeravamo posjetiti nakon završenog radnog dana provedenog u školi. Zasad smo mogli uočiti razlike u obrazovnim sustavima dviju država - naši španjolski vršnjaci idu u srednju školu jer je njihov obrazovni sustav drugačiji.

Učenici u Španjolskoj kreću u osnovnu školu sa šest godina i ona traje do dvanaeste godine. Nakon toga slijedi obavezna srednja škola - od 12 do 16 godina i dvije dodatne godine "bachillerato" - od 16 do 18. U školama se također provodi neobavezna nastava za djecu od 3 do 6 godina - "infantil" koju većina djece pohađa. Ta činjenica nam je bila jako zanimljiva.

S našim španjolskim kolegama dosad smo putem dvije videokonferencije izmijenili dojmove i kontakte, predstavili se i dogovorili plan za iduću videokonferenciju - upotreba digitalnih alata za izradu kvizova - da provjerimo koliko smo zapamtili i pozorno slušali te dogovor oko slobodnog vremena u Madridu - španjolski kolege će pripremiti popis znamenitosti koje vrijedi obići i dati svoje prijedloge za jelo kako bismo ovaj posjet iskoristiti do maksimuma i u obrazovnom i u kulturološkom pogledu.

učiteljica Andreja Vlahović Gabriša

objavio: Igor Matijašić   datum: 28. 2. 2024.

Učiteljica Valentina obnovila status savjetnice

« Travanj 2024 »