Učitelji naše škole sjeli u školske klupe u Austriji

Svaku nastavnu godinu djelatnici škole završavaju zajedničkim izletom. Ove godine odlučili smo posjetiti pokrajinu Burgenland (Gradišće) u Republici Austriji i tako odgovoriti na poziv kolegice Gabrijele Orlić Payer koja u našoj školi predaje njemački jezik, a već tri godine radi kao asistentica za hrvatski  jezik u južnom Gradišću.

Dvojezična savezna gimnazija Oberwart/Borta, u kojoj kolegica radi posljednje dvije godine, djeluje već 25 godina, a nastava se odvija na mađarskom i hrvatskom jeziku (u hrvatskim se razredima uči  gradišćansko- hrvatski i standardni hrvatski jezik). Škola ima i tamburaški orkestar i kolegica nas je uvjerila (a vjerujemo joj na riječ  jer, nažalost,  nismo imali priliku čuti) da odlično sviraju i pjevaju i pjesmu  Samoborci piju vino z lonci. Ravnatelj škole je Martin Zsivkovits, kako sam kaže gizdavi (ponosni) Gradišćanski Hrvat, koji nam je predstavio rad škole i  upoznao s poviješću, aktivnostima i ulogom Gradišćanskih Hrvata u današnjoj  Austriji. Bilo je lijepo slušati ga kako govori gradišćansko-hrvatski, ali i kako s lakoćom prelazi na standardni  hrvatski jezik.

Druženje s Gradišćanskim Hrvatima nastavili smo u Eisenstadtu/Željeznom, jer kakav bi to posjet bio, a da nismo posjetili glavni grad Gradišća, poznat kao Haydnov  grad, s  glasovitim dvorcem velikaške obitelji Esterhazy.  Posjetili smo Hrvatsko kulturno društvo, najstarije društvo Gradišćanskih Hrvata koje djeluje od 1929. godine s ciljem "očuvanja identiteta Gradišćanskih Hrvatov, jezika i njeve zvanaredne kulture". Vrlo su aktivni, izdaju novine, knjige, između ostalih i rječnik i gramatiku gradišćansko-hrvatskog jezika, imaju nekoliko tamburaških društava, a posebni su i po organizaciji Gradišćanskog bala. Društvo ima bogatu knjižnicu koju smo obogatili poklon knjigom "Samobor i okolica" koja će im pomoći da bolje upoznaju naš kutak "stare domovine".

Susreti u Gradišću protekli su u srdačnom i prijateljskom ozračju, osjećali smo se kao kod kuće, ne samo zbog tople dobrodošlice nego i zbog toga jer nije bilo jezične barijere. Govorili smo istim jezikom, zvao se on gradišćansko-hrvatski ili samo hrvatski jezik. Nadam se da ćemo našim novim prijateljima iz Gradišća uzvratiti  gostoprimstvo. Poziv je otvoren!

Zahvaljujemo ravnatelju Dvojezične savezne gimnazije Oberwart/Borta Martinu Zsivkovitsu, Dominiku Tallianu iz Hrvatskog kulturnog društva iz Eisenstadta/Željeznog i našoj kolegici Gabrijeli Orlić Payer koja nam je sve organizirala.

Sanja Rapljenović, prof.

objavio: Igor Matijašić   datum: 4. 7. 2017.

Trećaši u Samoboru