Dvjesto sati rada za jednu violinu

Prrošloga tjedna mlađa bubnjarska skupina naše škole prisustvovala je nesvakidašnjoj terenskoj nastavi.

Riječ je o izložbi „Dr. Franjo Kresnik – Između umijeća i umjetnosti“ u organizaciji Galerije Prica POU Samobor  te majstora glazbalara, Silva Rebića. Na samom početku učenici su prisustvovali radionici izrade violine, tog čudesnog glazbala za čiju je izradu potrebno vrhunsko umijeće i veliki trud.

Učenici su uz vodstvo gospodina Silva Rebića upoznali sve faze u izradi ovog nevjerovatnog glazbala te se i sami okušali u glazbalarskom poslu. Pilili su gornju i donju dasku, stanjivali ih blanjama velikim poput nokta na ruci, „kopali“ zvučnicu dlijetom, pokušali slomiti dvije daščice spojene „tutkalom“ tako što su stajali na njima, upoznali tajnu izrade „tutkala“, izuzetno čvrstog ljepila životinjskog porijekla, saznali o lakiranju violine te mnogo drugih detalja i tajni ove umjetnosti. Saznali su također i to da je za izradu  violine potrebno najmanje dvjesto sati rada.

Nakon radionice obišli smo izložbu o dr. Franji Kresniku, čovjeku koji je bio liječnik ali se s vremenom zainteresirao za tajnu  izrade violina da bi se kasnije potpuno posvetio tom poslu te  postao jedan od najvećih poznavatelja  rada kremonskih majstora Amatija, Stradivarija i Guarnerija a i sam je postao graditelj čije su violine u zreloj fazi dosegle razinu starih majstora iz Cremone.

Taj umjetnik iz Rijeke pronikao je u mnoge tajne kao što je tajna laka (dvadesetak slojeva s raznim recepturama za svaki sloj) a bio je takav poznavatelj starih violina da je samo po zvuku mogao odrediti majstora i godinu kad je violina izrađena.

U narednom dijelu prof. violine  Ivan Mužanić oduševio nas je izvedbom „Labuda“ C. S. Saensa, jednog stavka Sonate za violinu J. S. Bacha , What a wonderful  world L. Armstronga u pratnji učitelja Rimca na glasoviru dok smo na samom kraju svi zajedno otpjevali „ Lijepu našu“ uz glasovir i violinu ponosni što su u našoj zemlji živjeli i stvarali ljudi poput dr. Franje Kresnika.

objavio: Igor Matijašić   datum: 13. 10. 2016.

Koliko vremena dnevno koristiš mobitel?