U srcu Hrvatskog zagorja

Učenici sedmih razreda ovoga su mjeseca "odradili" planiranu terensku nastavu. Lucija Radonić (7. c) donosi kompletan izvještaj iz srca Hrvatskog zagorja:

"Učenici sedmih razreda krenuli su u posjet u predivan i miran gradić po imenu Krapina koji je smješten u Hrvatskom zagorju. Na putu prema Krapini bilo je jako zabavno u autobusu, lijepo smo se družili i zabavljali.

Kada smo došli u Krapinu, prvo smo se uputili do Muzeja Ljudevita Gaja. Kada smo ušli, sve je imalo miris po starini. U muzeju koji je nekada bio Gajeva kuća bila je jedna gospođa koja nam je prepričavala kako je živio Ljudevit Gaj, tko je on bio, što je radio i tko mu je bila obitelj. U tom smo muzeju mogli vidjeti njegove portrete i portrete njegove obitelji, stroj za tiskanje knjiga, satove, stari namještaj, repliku Ljudevita Gaja u stvarnoj veličini, njegove knjige tiskane i na hrvatskom jeziku. U tom smo muzeju mogli naučiti nešto o životu u 19. stoljeću i bilo je jako zanimljivo.

Nakon posjeta Muzeju Ljudevita Gaja otišli smo do Muzeja krapinskih neandertalaca. Po dolasku smo pogledali zanimljiv film o njihovu načinu života i mogli smo vidjeti kako su se odijevali, gdje su živjeli, čime su se hranili te kako su se brinuli jedni za druge. Nakon filma posložili smo se u grupe i svaka je grupa otišla sa svojim vodičem razgledati muzej. U muzeju smo vidjeli kako je izgledala nekadašnja učionica, zatim smo vidjeli i komentirali sliku Adama i Eve, vidjeli smo različite vrste biljaka i životinja, čuli smo nešto o biologiji i geologiji i nastavili šetati do idućeg predmeta promatranja. Vidjeli smo kako su neandertalci izgledali jer su bili prikazani kako su izgledali u stvarnom životu, nešto kasnije smo vidjeli njihovu građu tijela. Vidjeli smo postanak svemira, tj. naučili smo nešto više o teoriji velikog praska, obišli smo životinje  koje su živjele u vrijeme neandertalaca, čuli smo kako je bilo za vrijeme ledenog doba, a zatim smo vidjeli postupan razvoj životinja: ptice, gmazovi, dinosaurusi, isto kao što smo vidjeli i okamine puževa i različitih školjaka. Nakon izumiranja dinosaurusa započelo je doba stvaranja naše vrste koja se zove Homo sapiens. Promatrali smo i govorili o nekadašnjoj anatomiji i kakva je ona u odnosu na današnju. Vidjeli smo i postupan razvoj neandertalaca i njihove vrste te došli do Homo sapiensa i vidjeli njihova obilježja i građu koja je najviše slična nama. Znamo da su praljudi živjeli selilačkim načinom života i da su morali loviti svoju hranu i dijeliti je sa svojom obitelji.

Došli smo do hrvatske, rimske i ostalih kultura o kojima smo i prije već nešto znali. Vidjeli smo i jedan od portreta koje je napravio Juraj Dalmatinac na šibenskoj katedrali i vidjeli smo astronauta.

To je bio kraj našeg posjeta drugom muzeju u kojem smo mogli kupiti i suvenire. Nakon obilaska oba muzeja sjedamo u autobus i vozimo se prema restoranu koji je nekad bio škola. Bilo je jako lijepo i ugodno gostovati ondje, bio je jako fin ručak. Nakon jela imali smo vremena za igru i druženje s prijateljima."

objavio: Igor Matijašić   datum: 22. 10. 2015.

Učiteljica Valentina obnovila status savjetnice

« Travanj 2024 »