Mlin iz bajke ugostio učenike 4. razreda

U četvrtak 23. listopada učenici četvrtih razreda matične škole iz Bregane i PŠ Novo Selo krenuli su pješice na nedalek put - u Mlin iz bajke. Vlasnik Božidar Komerički pokazao im je kako se pripremaju proizvodi od brašna, a potom su se i oni sami mogli okušati u oblikovanju peciva.

Do mlina smo pješačili, a cijelim putem nas je pratila kiša. Kad smo stigli, svi smo bili veseli i zadovoljni onim što smo vidjeli. U razgledavanje mlina vodio nas je gospodin Komerički. Prvo nas je poveo preko mosta i rekao da se potok koji pokreće mlin zove Bistrac. Zatim smo išli na most s kojega se bolje vidi kotač na vodu koji pokreće mlin. Gospodin Komerički je uključio mlin i pokazao kako se melje kukuruz. Svi su htjeli opipati kukuruz. Zatim smo gledali vlasnika kako mijesi kruh. Svima je to bilo jako zanimljivo. Nakon nekoliko minuta dobili smo jedan komadić tijesta i radili svoje kruščiće. Ja sam napravio pletenicu. Naše kruščiće vlasnik mlina odvezao je u pekarnicu RE-NI da se ispeku. Nakon nekog vremena svi smo otišli po njih. Uzeli smo svoje krušne proizvode i išli kući prepuni lijepih dojmova koje ni kiša nije mogla pokvariti.

Dean Vidović 4. b

23. 10. u 13 sati krenuli smo u Mlin iz bajke. Okupili su se svi četvrti razredi i PŠ Novo Selo. Put do mlina bio je kišovit i jako hladan. Ušli smo u mlin obitelji Komerički. Milina od mlina! Radionica je bila prekrasna. Puno različitih i mnogo zanimljivih predmeta u mlinu. Upoznavanje nije bilo teško jer su nam vlasnici puno toga ispričali o mlinu. Vodeni kotač bio mi je najzanimljiviji. Tu su još i strojevi koji melju brašno različitih vrsta. Bilo je jako uzbudljivo i poučno. Svatko je dobio po komad tijesta i malo brašna od kojeg smo radili slatka peciva, pletenice i drugo. Ja sam alergična na brašno pa nisam mogla raditi peciva, ali je moja prijateljica Marlena napravila pecivo-srce za mene. Nakon nekog vremena krenuli smo u pekarnu RE-NI po svoje kruščiće koji su se tamo ispekli. Zatim smo otišli kući veseli i punih trbuščića!

Ema Marić 4. b

Posjetili smo Mlin iz bajke u kojem smo vidjeli kotač,vodenicu i razne vrste žitarica te smo mijesili kruh. Okrijepili smo se sokom i muffinom u kolibici gdje smo mijesili i pekli mirisne i sočne: pužiće, pletenice i ostale krušne proizvode. Nakon što se kruh ispekao, išli smo ga pokupiti. Kruh je bio vruć pa nam ga je radnik stavio u vrećice. Vratili smo se u školu s nestrpljenjem da vidimo svoje roditelje.

Mia Matijašić 4. c

23.10. 2014. bili smo u Mlinu iz bajke kod obitelji Komerički. S nama su bili svi ostali četvrti razredi i petero učenika iz Područne škole Novo Selo. Na žalost, vrijeme nas nije poslužilo. Kiša je padala cijeli dan. Dok smo tako pješačili do mlina svi kišobrani su bili u zraku iznad naših glava. Kad smo napokon stigli, ušli smo u jedan natkriveni prostor u kojem su bili stolovi i klupe. Svi smo zauzeli svoja mjesta te čekali sok i mafin. Kad je došao mafin, počeli smo jesti i malo poslije je stigao i sok. Poslije jela i pića otišli smo van maziti psa Garu. Garo je stanovnik Mlina iz bajke ili bolje rečeno ljubimac obitelji Komerički. Dok smo mi tako upoznavali imanje, četvrti C je mijesio kruh. Tako je došao red na četvrti B i četvrti A. Sad smo mi gledali kako se melje kukuruz i pravi tijesto za kruh. Kad je tijesto bilo gotovo, čekali smo 20 minuta da se tijesto digne. Za to vrijeme hodali smo i razgledavali strojeve za mljevenje kukuruza i drugih žitarica. Prije no što smo dobili tijesto, morali smo sjesti na svoja mjesta. Onda je svatko dobio svoj komad tijesta. Počeli smo raditi razne oblike. Ja sam napravila mali perec, pletenicu i dva pužića. Poslije toga došlo je vrijeme za polazak. Krenuli smo u pekarnicu RE-NI uzeti svoje krušne proizvode. Na tacnama je bilo pletenica, pereca, pužića i drugih oblika peciva. Kad smo uzeli svoje ispečene proizvode, krenuli smo u Breganu. Moglo nam je biti još bolje da nije padala kiša, da je bilo sunčano i toplije. No sve u svemu bilo je zabavno!

Poruka obitelji Komerički: Hvala na svemu! Nastavite ovako! Izlet u Mlin iz bajke bio je super! Još jednom hvala vam na uloženom trudu i na ovom lijepom danu.

Gabrijela Kovačić Prošić 4. b

objavio: Igor Matijašić   datum: 25. 10. 2014.

Trećaši u Samoboru