Krapina i Trakošćan odredišta sedmaša

Jučer je zbog kiše terenska nastava započela tek u 8.30 iako je polazak bio planiran u 8.00 sati. Svi učenici sedmih razreda s razrednicima i profesorima biologije krenuli su prema dvorcu Trakošćanu.

Kada smo stigli, prošetali smo stazicom do dvorca. Kiša je cijelo vrijeme padala i puhao je hladan vjetar zbog čega smo svi promrzli. U dvorcu smo obišli sve prostorije: lovačku sobu, spavaće sobe, kuhinju, knjižnicu, sobu za balove, sobe za goste i dnevnu sobu s klavirom. Dvorac Trakošćan potječe iz 13. st. a prvobitno je imao obrambenu svrhu zbog čega je građen kao utvrda. Dvorac su jedno vrijeme posjedovali značajni grofovi Celjski, a od 16. st. obitelj Drašković. Dvorac je u 19. st. obnovljen i postao je rezidencija obitelji. U dvorcu smo vidjeli trofeje iz lovova, srednjovjekovno oružje, stare knjige i slike umjetnice Julijane Drašković koje su prikazivale članove obitelji.

Nakon razgledavanja dvorca krenuli smo u restoran  „Preša“ gdje nas je čekao fini ručak. Nakon ručka vrijeme se razvedrilo i krenuli smo prema Muzeju krapinskih neandertalaca.Tamo smo svi prvo pogledali film o svakodnevnici neandertalaca i o životu i smrti jedne žene čiji je dio lubanje pronađen na nalazištu. Nakon filma podijelili smo se u tri grupe po razredima i uz vodiča krenuli u razgledavanje muzeja. Vidjeli smo sve od postanka svemira i Zemlje, razvoja života na Zemlji, razvoja biljaka i životinja i njihove evolucije, pa sve do postanka čovjeka i njegove evolucije. Vidjeli smo rekonstrukcije kosti koje je ovdje pronašao Dragutin Gorjanović-Kramberger. Nakon obilaska muzeja krenuli smo na šetnicu na brdu Hušnjakovo na kojem su pronađeni ostaci neandertalaca.

Nakon toga imali smo malo slobodnog vremena koje smo iskoristili na slikanje za uspomenu na kipovima losa i divovskog jelena. Tada smo krenuli prema Bregani gdje smo se vratili oko 16.00 sati.

Patricija Vegel 7.a

objavio: Igor Matijašić   datum: 23. 10. 2014.

Trećaši u Samoboru