Šestaši posjetili Svetu Barbaru

Tek 20 minuta vožnje autobusom iz Bregane potrebno je do povijesno najvećeg rudarskog mjesta u široj okolici. Niti 20 sekundi nakon ulaska u rudnik Sveta Barbara, zjenice oka se proširuju, nestaje danjeg svijetla i kulisa se jasno vidi. Uski hodnik rudnika osvjetljen električnim žaruljama popunjavaju trupac do trupca koji polako propadaju od silne vode koja prodire kroz porozno tlo nad glavom. Rudarski rov vijuga, a sigurnosne drvene trupce spojene „klanfama“ polako zamjenjuju čvrste nepravilne stijene različitih boja. Dolaskom do većih prostorija otkriva se podzemno carstvo koju je sadašnja generacija mještana Ruda ponovno oživjela i omogućila da povijest kraja ne ostane zatrpana.

Vodič otkriva povijesne činjenice o nastanku, radu i obnovi rudnika te upoznaje učenike s vrstama ruda koje se u njemu nalaze. Pripovijeda o životu nekadašnjeg stanovnika ovog mjesta, radnika ovog rudnika, rudara s malom svjetiljkom na ulje ili karabit. Ispred rudnika su učenici upoznali zanimanje kovača koji je u doba rada navedenog rudnika bio popratno rudarsko zanimanje. Probali su Rudarsku greblicu koju su rudari nosili sa sobom za jelo dok bi kopali za prehraniti svoju obitelj.

Učenici su imali slobodno vrijeme za igru i druženje na otvorenom rukometnom igralištu u središtu mjesta. Posjetili su i prostor oko crkve Svete Barbare, zaštitnice Ruda, rudnika i rudara. Voditelji učenika bili su Andreja Fabac, Sanja Rapljenović, Nikolina Vidović i Igor Kupres.

učitelj Igor Kupres

objavio: Igor Matijašić   datum: 2. 11. 2022.

Učiteljica Valentina obnovila status savjetnice

« Travanj 2024 »