FER otvorio vrata osmašima

Učenici osmih razreda koji pohađaju izbornu nastavu informatike posjetili su u četvrtak 16. veljače 2017. Fakultet elektrotehnike i računarstva u Zagrebu pod vodstvom učiteljice informatike Arijane Volmost i učitelja fizike Tihomira Ivaneca. Na fakultetu su nas dočekali Ana Sović Kržić, Anamari Nakić i Tomislav Jagušt koji su nas proveli kroz zavod za visoki napon i zavod za telekomunikacije na kojima su nam pokazali dio istraživanja koji se provode na fakultetu. U laboratoriju za visoki napon učenici su gledali izbijanja visokih napona kroz nekoliko pokusa i osjetili miris ozona, a u laboratoriju za telekomunikacije imali su priliku isprobati VR naočale, doživjeti svijet stanica u tijelu, upravljati računalom pokretom bez dodira. Sve to izazvalo je veliko uzbuđenje i veselje jer baš nemamo svaki dan prilike isprobati tako nešto.

Poželjeli smo vidjeti kako izgleda laboratorij za obnovljive izvore energije, ali nažalost to tada nije bilo moguće pa smo samo nakratko uživali u pogledu s 12. kata zgrade gdje se vrše sva ta ispitivanja. Krenuli smo prema učionicama na radionice o mrežama računala i LEGO Mindstorms robotima. Kako smo bili podjeljeni u dvije grupe svi su učenici aktivno sudjelovali u radionicama. LEGO Mindstorms bio je pun pogodak gdje su učenici osim sastavljanja robota isprobali i njihovo programiranje. To je postao pravi izazov, ali i natjecanje tko će uspjeti riješiti postavljeni zadatak što točnije. Na radionici i o mrežama računala učenici su čuli na vrlo zanimljiv način kako su mreže nastale i kako one funkcioniraju, te su se prisjetili i gradiva iz 6. razreda. Najzabavnije na toj radionici je bilo praktično objašnjenje rada mreže kroz igru pomoću loptica, papirića s brojevima i trakama na podu. Na kraju svega, svi smo bili jako umorni, ali i zadovoljni s onim što smo vidjeli, isprobali, ali i naučili.

učiteljica Arijana Volmost

objavio: Igor Matijašić   datum: 17. 2. 2017.