Subota u Noršić Selu

Područna škola u Noršić Selu u subotu, 21. siječnja otvorila je svoja vrata za učenike 1. c razreda iz Bregane i njihove obitelji kako bi sudjelovali na zimskom razrednom druženju. U jutarnjim satima na već uobičajeno mjesto okupljanja u Bregani pristizali su učenici sa svojim obiteljima odakle su se uputili prema našem današnjem odredištu, Područnoj školi u Noršić Selu.

Jutro je bilo sunčano i vrlo hladno, živa na termometru se spustila deset stupnjeva ispod nule, s automobila je trebalo očistiti zaleđena stakla, a od hladnoće smo osjećali štipanje po prstima i obrazima. Sve to nije spriječilo odlučne obitelji u njihovom naumu da dođu na razredno druženje. Putovanje do Noršića je bilo ugodno, cesta očišćena od snijega, posipana pijeskom i većinom suha.

U toplom školskom predvorju za roditelje i djecu sam održala izlaganje o turno skijanju. Prisutni su imali priliku vidjeti i opremu za turno skijanje kao i fotografije s mojih turno izleta/pothvata na Bjelolasicu i Triglav.

Ugodno iznenađenje za roditelje i djecu bili su naši dragi gosti, članovi Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) iz stanice Samobor: Vladimir Novak, Damir Šetin, Renato Ivančić, Bojan Horvat i Roman Leopold. Gospodin Vladimir Novak održao je predavanje o djelovanju HGSS. Ističe da je HGSS specijalizirana za spašavanje s nepristupačnih terena i u teškim vremenskim prilikama, odnosno u svim situacijama u kojima treba primijeniti posebno stručno znanje i tehničku opremu za spašavanje u planinama. Nakon teorijskog dijela , svi smo izašli na snijeg i promatrali demonstraciju transporta unesrećenog po snijegu u specijaliziranim sanjkama pod nazivom akija.

Preostalo vrijeme druženja bilo je rezervirano za zimske radosti – sanjkanje. Niz noršićke padine na sanjkama i tanjurima su se spuštali i veliki i mali, selom su odjekivali dječji uzvici i smijeh. Mi odrasli nismo propustili zamijetiti prekrasan zimski prizor svjetlucanja ledenih kristala po bijelim snježnim padinama. No, kada su hlače, jakne i rukavice postale premokre i cipele propustile snijeg, potražili smo toplinu škole i uživali u njoj sve do rastanka.

Zahvaljujem roditeljima i djeci koji su svojim dolaskom podržali ovo razredno druženje, članovima HGSS-a koji su se rado odazvali pozivu te nas poučili o njihovom radu i konačno našem domaćinu Draženu Bašiću na toploj školi, kavi i čaju i još toplijoj dobrodošlici.

učiteljica Ivana Smolej Kolarek

objavio: Igor Matijašić   datum: 23. 1. 2017.

Koliko vremena dnevno koristiš mobitel?

Ovaj tjedan: 2088