Pekarska radionica u PŠ Novo Selo

U Područnoj školi Novo Selo obilježili smo Dan kruha radionicom u okviru nastave vjeronauka. U petak, 17. listopada, okupili smo se u domu obitelji učenice Ane Milaković u selu Glušinja. Naš vjeroučitelj Gorazd Bastašić koji je ujedno i upravitelj grkokatoličke župe Mrzlo Polje korak po korak nam je pokazao kako se priprema kruh za slavljenje svete liturgije. Naravno da smo u svakom od tih koraka spremno sudjelovali i mi.

Najprije smo pripremili sve potrebne sastojke i pomagala. Potom smo pšenično brašno, kvasac, vodu i malo soli zamijesili u tijesto. Svatko od nas se okušao u spretnosti dodira s tijestom. U pauzi, dok se tijesto dizalo, otišli smo do obližnje župne crkve sv. Petra i Pavla gdje smo se pomolili. Nakon povratka razvaljali smo tijesto i okruglim modelom oblikovali pogačice. Po dvije pogačice smo vodom malo razmočili i 'zalijepili'. Na svaku takvu pogačicu utisnuli smo poseban pečat koji nosi križ i ime Isusa Krista. Svećenik na obredu svete liturgije izreže iz pogačice taj dio sa pečatom koji postane 'Jaganjac Božji koji oduzima grijehe svijeta'. Pogačice smo ostavili malo odmarati, a nakon toga smo ih stavili u pećnicu. Pomogli smo svom svećeniku da pripremi prosforu - kruh za sveti prinos.

A sve pogačice koje smo sami ispekli pa nisu možda najbolje uspjele - gdje je pečat 'zaplesao' - postale su nam najslađi zalogaj na povratku našim domovima.

učenici PŠ Novo Selo

objavio: Igor Matijašić   datum: 18. 10. 2014.

Koliko vremena dnevno koristiš mobitel?