Život s dijabetesom

Na Svjetski dan dijabetesa (14. studenog) na satu razrednika u 7. b razredu gostovala je mama Irena Igrec.

Učenicima je pojasnila razliku između šećerne bolesti tipa 1 koja nastaje kad gušterača prestane proizvoditi inzulin koji je važan za razgradnju šećera i tipa 2 koji nastaje kad je učinak inzulina proizvedenog u našem organizmu smanjen. Dijabetes tip 2 je puno češći i javlja se u poodmakloj dobi dok se tip 1 najčešće razvija kod djece i mladih zbog poremećaja imunološkog sustava.

Govorila je o izazovima suživota s dijabetesom te je učenicima zorno pokazala kako je izazovno balansirati sve dnevne obaveze i zadatke i paziti na razinu šećera u krvi. Učenici su dobili plave balone (simbol za dijabetes je plavi krug) i trebali su pripaziti da balon ne padne na tlo (hipoglikemija – stanje niske razine šećera u krvi) ili da ne ode u nebo (hiperglikemija – visoka razina šećera u krvi). Svi su se složili da zadatak nije nimalo lagan. Vidjeli smo kako izgleda glukagonska injekcija koja je prva pomoć kod stanja hipoglikemije kad je razina šećera u krvi toliko niska da osoba može pasti u nesvijest i tada treba dobiti dozu glukagona. Odlična vijest je da je HZZO na svoju listu dostupnih lijekova stavio glukagonski sprej koji će uvelike olakšati davanje glukagona u takvim situacijama. Čuli smo kako je izazovno odrediti koliko inzulina treba dati te kako izgleda mjerenje razine šećera u krvi. Učenici su imali prilike postaviti pitanja koja ih zanimaju i mami i našoj Tiji koja se već pet godina odlično nosi sa svim životnim izazovima među kojima je najveći suživot s dijabetesom.

učiteljica Andreja Vlahović Gabriša

objavio: Igor Matijašić   datum: 16. 11. 2022.

Koliko vremena dnevno koristiš mobitel?