Istraživači 21. stoljeća u Bregani

Znanstveno-popularizacijsko i edukativno događanje „Istraživači 21. stoljeća“ za učenike osnovnih škola i učitelje održat će se u našoj školi ovoga petka od  10 do 15 sati. Program se sastoji od 16 paralelnih radionica iz STEM područja na kojima će se moći upoznati sa zanimljivim temama kao što su mimikrija u životinjskom svijetu, prilagodba životinja i njihovo ponašanje, proučavanje različitih vrsta stijena i minerala, slikanje prirodnim pigmentima, prapovijesno posuđe, raspoznavanje ptica po pjevu, virtualan posjet špilji i rudniku, tajne vode u kršu, beskralješnjaci, svjetlucave bakterije, špiljski heroji, šišmiši i špiljske životinje. Bit će riječi i o najsitnijim dijelovima materije, atomima odnosno atomskim jezgrama, o svemiru i astronomskim instrumentima te o špiljama i njihovom istraživanju i zaštiti.

Cilj ovog događanja je pružiti učenicima osnovnih škola širi uvid u različite teme i metode istraživanja u prirodoslovlju s posebnim naglaskom na prirodne vrijednosti Hrvatske. Učiteljima će se dati uvid u mogućnosti izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti, odnosno terenske nastave u zaštićenim područjima, prezentacijskim centrima i muzejima s naglaskom na STEM područja. Program će izvoditi tridesetak stručnjaka iz sljedećih ustanova i udruga: Javna ustanova Aquatika – Slatkovodni akvarij Karlovac, Hrvatski prirodoslovni muzej, Javna ustanova Pećinski park Grabovača, Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije, Javna ustanova Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje, Javna ustanova Park prirode Medvednica, Ustanova Zoološki vrt Grada Zagreba, Astronomska grupa, OŠ Bogumila Tonija, Samobor, Dvokut-ECRO d.o.o., Institut Ruđer Bošković, PMF Sveučilišta u Zagrebu, Speleološki odsjek HPD Željezničar, Breganja, Hrvatsko biospeleološko društvo, Speleološki klub Samobor i Speleološko društvo Velebit.

Detaljan program događanja je u prilogu.

objavio: Igor Matijašić   datum: 2. 11. 2022.

Koliko vremena dnevno koristiš mobitel?