Naša škola sudionik projekta - Čitam lakše

Knjižničarka Ivančica Huđek prijavila je našu školu prošle godine za još jedan projekt, a danas smo dobili povratnu informaciju da je odobren. U projektu Čitam lakše! - pristupačnije čitanje digitalnih sadržaja koji provodi Hrvatski zavod za knjižničarstvo pri Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu bit će i naša školska knjižnica kao jedan od sudionika i korisnika sadržaja koji će biti dostupni u mrežnoj aplikaciji koja omogućuje pristup građi prilagođenoj korisnicima s disleksijom i poteškoćama u čitanju.

Aplikacija nudi pristup zbirci djela koju je u sklopu projekta poticanja čitanja pripremila Nacionalna i sveučilišna knjižnica te zbirkama s eLektirama, klasicima i kratkim pričama. U aplikaciju je moguće dodavati vlastite digitalne knjige i tekstove, izrađivati radove i skripte za učenje uz pomoć bilješki iz knjiga, udžbenika i internetskih izvora.

Aplikaciju je moguće koristiti na mobitelima, tabletima i računalima. Sve tekstove korisnici mogu čitati uz alate za prilagodbu teksta, olakšavanje i poboljšavanje čitanja. Tekstove korisnici mogu čitati sami ili ih aplikacija može čitati zanjih.

U narednim tjednima škola će dobiti i više informacija o pristupu i načinima korištenja aplikacije te materijale s detaljnim informacijama o projektu i aplikaciji. Javno predstavljanje projekta održat će se u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici 10. studenoga 2022. godine, a početak korištenja aplikacije planiran je tijekom studenoga 2022. godine.

objavio: Igor Matijašić   datum: 19. 9. 2022.

Koliko vremena dnevno koristiš mobitel?