Šuma Striborova u kazalištu

Učenici četvrtih razreda pogledali su kazališnu predstavu Šuma Striborova u Gradskom kazalištu Žar ptica u Zagrebu. Predstava Šuma Striborova uprizorena je prema istoimenoj bajci spisateljice Ivane Brlić-Mažuranić koja je svojim bajkama iz zbirke bajki Priče iz davnine stekla svjetsku slavu. Ivana Brlić-Mažuranić je zbog svoje orginalnosti i popularnosti među čitateljima nazivana hrvatskim Andersenom.

Nakon pročitanog književnog djela, učenici su sa zanimanjem gledali kazališnu adaptaciju bajke Šuma Striborova. Na samom početku predstave mogli su uočiti razigrane Domaće koji su u predstavi pokretači cijele radnje. Domaće koji odlaze iz začarane šume za sinom i snahom gujom sve do bakine kuće. Koji tamo ostaju i pomažu baki u svim nevoljama koje su je snašle i kako bi dokazala sinu da je oženio guju. Domaće kako savjetuju baku da ode Striboru po pomoć koji joj nudi povratak u njezino rodno selo i mladost…

Bajka Šuma Striborova uči o važnosti bezgranične ljubavi, bezgranične ljubavi majke prema sinu, uči o nesebičnosti i pomaganju, uči da treba težiti istini, uči o poštivanju starijih, uči da ljude ne treba suditi po izgledu. Iako je bajka napisana čak prije stotinu godina, poruke su svevremenske i danas imaju snažnu odgojnu vrijednost.

učiteljica Ivana Smolej Kolarek

objavio: Igor Matijašić   datum: 27. 1. 2024.

Učiteljica Valentina obnovila status savjetnice

« Travanj 2024 »