Proljetni seminar karatea u Noršić Selu

Početkom proljeća u Područnoj školi Noršić Selo okupili su se mladi karatisti na  trodnevnom trening kampu. Na ovom seminaru karatea sudjelovalo je 20 članova kyokushin karate klubova „Focus“ i „Bregana DIV“ u dobi od 7 do 16 godina. Pored treninga koji su bili namijenjeni usavršavanju vještina samoobrane, sudionici su obavili izlet do Eko sela, te provodili vrijeme uz edukativne sadržaje, sportska natjecanja i druženje.

Trening kamp trajao je od petka, 31.3. do nedjelje, 2.4.2017., a roditelji su sami vozili djecu do PŠ Noršić Selo. Tom prilikom mogli su pregledati sve prostore u kojima će njihova djeca boraviti i upoznati se sa prekrasnim krajolikom koji okružuje ovu po mnogočemu posebnu područnu školu. Učionice su na nekoliko dana bile pretvorene u spavaonice, a u njima se spavalo u vrečama za spavanje. Svi treninzi su se zbog lijepog vremena odvijali na igralištu ili u dvorištu škole te na stazama i cesticama koji presjecaju livade i pašnjake.

Po dolasku i razmještanju u spavaonama, djeca su razgledala školu i i njezin prekrasan okoliš. Održano je 6 treninga u kojima je dominirao rad u parovima gdje su polaznici naučili 30 novih zahvata samoobrane. U trosatnom pješaćkom izletu najprije se iz Noršić Sela spuštalo do planinarskog doma “Scout“ i Eko sela, a potom  se u povratku uspinjalo do škole. Većini je tih 8 kilometara bio najzahtjevniji dio kampa, ali su po povratku smogli snage za zajedničku nogometnu utakmicu.

Seminar ovakve vrste održan je na istome mjestu i prije 6 godina, ali sa nešto većim brojem polaznika. Oba dva puta seminar je vodio Igor Kupres, profesor tjelesne i zdravstvene kulture i nosioc majstorskog pojas pojasa karatea 2. DAN, a u organizaciji mu se pridružilo nekoliko starijih članova obaju klubova. Oni su se brinuli o obrocima i provođenju aktivnosti, a svi ostali su bili zaduženi za održavanje čistoće i reda u prostorima škole.

Ovakvi seminari služe za uvježbavanje sadržaja koje nije moguće obuhvatiti treninzima, a imaju i značajnu odgojnu ulogu i pomažu u osamostaljivanju djece. Najbolji primjer zadovoljstva pokazao je jedan učenik prvog razreda, kada je za vrijeme odmora nakon ručka skočio pored trenera na pod rekavši: „Treneru, želim da kamp traje zauvijek“. Bilo je onih koji su poželjeli ranije vidjeti svoje roditelje, ali većini je bilo žao kad je kamp završio.

Igor Kupres

objavio: Igor Matijašić   datum: 3. 5. 2017.

Koliko vremena dnevno koristiš mobitel?