Gumeni bomboni i baloni u svrhu znanosti

Nastavljamo s izvođenjem pokusa u produženom boravku. Odlučili smo iskoristiti gumene bombone i eksperimentirati što se događa s njima kada koristimo različita otapala. Pokušali smo predvidjeti rezultate eksperimenta, promatrali smo njegov tijek i s nestrpljenjem očekivali rezultate. Po jedan gumeni bombon stavili smo u čistu vodu, slanu vodu, zašećerenu vodu i ocat te ih tako ostavili do sljedećeg dana. Medvjediće iz otopine smo postavili pored medvjedića iz vrećice te ih usporedili.

Već smo radili pokuse gdje smo testirali kako se tvari tope u vodi pa smo se jako iznenadili kada smo uočili da su gumeni medvjedići zapravo narasli.

Sigurno se pitate zašto je to tako? Zbog procesa koji se naziva osmoza. Najjednostavnije objašnjenje osmoze je da tekućina (najčešće voda) putuje od jedne strane membrane prema drugoj. Molekule vode prolaze kroz membranu gumenog bombona budući da su gumeni medvjedići polimeri i mogu apsorbirati vodu uz pomoć osmoze. Primijetili smo da je najviše vode apsorbirao medvjedić koji se nalazio u običnoj vodi, a najmanje onaj koji se nalazio u slanoj vodi.

Onaj koji je bio u octu je dobio najveći volumen i na dodir je bio najmekši.

Za trkaće balone bili su nam potrebni  baloni, konopac i slamka. Balone smo napuhali, prstima pričepili otvor te započeli sa eksperimentom. Na svaki balon smo selotejpom naljepili slamku, a kroz tu slamku smo zatim provukli konopac koji smo nategnuli. Kada su oba natjecatelja bila spremna za utrku, otpustili su svoje balone i gledali koji će se balon dalje kretati po špagi. Utrku smo ponovili nekoliko puta te raspravljali o tome zašto se baloni kreću po špagama i što utječe na to koliko će daleko doći.

Sve smo zatim popratili opisom pokusa i crtežima.

Ako želite provjeriti naše rezultate i pritom se dobro zabaviti, isprobajte ove pokuse kod svoje kuće.

učiteljice produženog boravka Ana-Marija Šovagović Zuzjak i Suzana Kos

objavio: Igor Matijašić   datum: 23. 2. 2017.

Koliko vremena dnevno koristiš mobitel?