Boravkaši obilježili Dan bijelog štapa

Danas smo u boravku obilježili Međunarodni dan bijelog štapa, tj. Međunarodni dan slijepih. Većina slijepih ljudi kod kretanja na otvorenom koristi ili bijeli štap, koji im pomaže kod kretanja na poznatom terenu, ili posebno dresirane pse vodiče.

Razgovarali smo o poteškoćama s kojima se slijepi svakodnevno susreću te kako im mi možemo pomoći pri prelasku ceste, ulasku u autobus ili tramvaj, kako im možemo pomoći da negdje uđu ili da se popnu i spuste stepenicama.

Najvažnije je prije nego što slijepoj osobi krenemo pomoći, upitati ju je li joj pomoć potrebna. Slijepu osobu nikada ne smijemo uhvatiti za ruku ili rame bez pitanja. Isto tako slijepu osobu, kada ju negdje vodimo ne smijemo gurati ispred sebe. Trebamo, nakon što smo ponudili pomoć a osoba ju je prihvatila, dopustiti da nas uhvati za lakat i kretati se malo ispred nje te ako je potrebno i riječima ju usmjeriti.

Sjetili smo se da se na nekim pješačkim prijelazima može čuti određeni zvuk koji upozorava slijepe osobe kada smiju proći cestu a kada pričekati. Slijepe osobe čitaju pomoću Brailleovog pisma koji je sistem osmišljen od šest točaka  točak klasificiranih brojevima od 1 do 6, te organiziranih u dva stupca po tri točke koje mogu biti ispupčene ili udubljene, te se "čita" dodirom ruku, odnosno prelaženjem prstima s lijeva na desno.

Opipali smo pismo za slijepe na kutijici jednog lijeka a prisjetili smo se gdje smo ih još sve vidjeli. Kako bi pokušali razumjeti kako se slijepe osobe osjećaju u nekom prostoru ali isto tako da i konkretno uvježbamo pomoć slijepom osobi, svi smo se okušali u tim dvjema ulogama.

učenici produženog boravka i učiteljica Josipa Tandarić

objavio: Igor Matijašić   datum: 15. 10. 2015.

Trećaši u Samoboru