Boravkaši obilježili Dan mira i Noć šišmiša

Ovoga tjedna puno se toga novog naučilo u produženom boravku. Učenici su zajedno sa svojom učiteljicom Josipom Tandarić prigodno obilježili Međunarodni dan mira te Međunarodnu noć šišmiša koje su povezali istim datumom. Razgovorom su došli do mnogo novih spoznaja i zaključaka koji će im nesumnjivo biti itekako važni u daljnjem školovanju.

Donosimo i njihov izvještaj.

21. rujna obilježava se Međunarodni dan mira te smo tim povodom razgovarali o tome što predstavlja riječ MIR. Došli smo do zaključka da ta riječ na razini razreda ili naših obitelji znači da smo svi složni te da se nitko ne svađa, dok na razini svijeta (tom smo prilikom i našli Hrvatsku na mapi svijeta) to znači da nema ratova. Naučili smo i što znači riječ simbol te da je simbol za mir bijela golubica.

Zaključili smo da bismo voljeli živjeti u svijetu u kojem vlada mir i sloga. Ako ćemo ikada kao odrasli biti u prilici odlučivati između rata i mira, izabrat ćemo mir! Taj smo odabir i potvrdili stavljanjem otiska prsta na našu golubicu – simbol mira.

Jeste li znali da od 1945. na planeti su bila tek 26 dana bez ratovanja? Tužno, zar ne?

21. rujna je i bitan dan tj. noć za šišmiše! Tada se, naime, obilježava Međunarodna noć šišmiša. U produženom boravku često se bavimo temama iz prirode, a imamo i nekoliko istinskih zaljubljenika u prirodu koji su puni znanja i rado ga dijele s nama ostalima. Tako smo se odlučili da naša prva tema iz prirode budu upravo šišmiši. Između ostaloga čuli smo kako se šišmiši glasaju, ispričali smo vlastite bliske susrete s njima, vidjeli slike raznih vrsta šišmiša. Naučili smo da ih se još naziva i netopirima, da ih samo u Hrvatskoj ima oko 350 vrsta, da najveći šišmiš ima raspon krila od čak 1,27 m,  a da najmanji šišmiš na svijetu teži svega 2 grama.

Nakon toga izradili smo šišmiše od kolaž papira, osnova su nam bili naši dlanovi. Idući smo dan imali kviz kojim smo provjerili koliko smo toga zapamtili o ovim zanimljivim životinjama.

objavio: Igor Matijašić   datum: 23. 9. 2015.

Trećaši u Samoboru