Čitanje ne poznaje granice

OŠ Milana Langa iz Bregane uključila se u projekt Čitanje ne poznaje granica/Branje ne poznaje meja, tijekom 2016. godine sa OŠ Martina Krpana iz Ljubljane s kojom su surađivali otprije (u projektu Comenius).

U našoj školi su se čitale knjige slovenskih pisaca Tone Seliškara - Družina Sinjega galeba (učiteljica Ivana Smolej Kolarek u svojem 4. c razredu) te Totalno ozbiljno savršen slovenske spisateljice Dese Muck (učiteljica hrvatskog jezika Valentina Mahović u literarnoj grupi učenika 5. i 6. razreda.).

Osim toga sudjelovali smo u literarnim natječajima: pisanje teksta za slikovnicu  Dugokraki žabac /Dolgokraki žabec (učiteljica 4. a Ivona Injić sa učenicima, te učiteljica Josipa  Tandarić sa učenicima u produženom boravku napisali su tekst za spomenutu slikovnicu). Osim toga  je učenica 8. c Eva Magdić Govedarica, na knjižničarkin poticaj napisala sastavak Zvjezdani bljesak na temu Otroci sveta.

Prvi susret naših učenika s učenicima OŠ Martina Krpana bio je 9. lipnja 2016. u Ljubljani. Naši učenici četvrtog razreda (njih dvanaestero) dramatizirali su Družinu Sinjega galeba, dok su učenici literarne grupe (njih jedanaestero) napravili prezentaciju pročitanog djela Totalno ozbiljno savršen sa stripom i kvizom te se tako predstavili slovenskim domaćinima. Za naše učenike je škola domaćin pripremila dramski izraz Ele Peroci: Moj suncobran može postati balon te  niz zajedničkih aktivnosti (crtanje stripa, zajedničkih sportskih igara te na kraju razgled Ljubljane u pratnji učenika turističkih vodiča, što im je i izborni predmet).

Valja spomenuti prekrasan doček domaćina  koji su pripremili našim učenicima i učiteljicama (Valentini Mahović i Ivani Smolej Kolarek, ravnatelju Igoru Matijašiću i knjižničarki Dubravki Mataušić). Sljedeći hrvatsko-slovenski susret bit će u novoj školskoj godini u Bregani.

knjižničarka Dubravka Mataušić

Kao članica literarne grupe iz OŠ Milana Langa bila sam s ostalim učenicima u OŠ Martina Krpana u Ljubljani. Tamo smo slovenskim učenicima prezentirali svoj rad nakon pročitane knjige Totalno ozbiljno savršen. Osim prezentacije pogledali smo njihovu predstavu Moj suncobran može postati balon i imali sat slovenskog i tjelesnog. Bilo je odlično. Imali smo i dva obroka. Kasnije smo išli u centar Ljubljane, a vodili su nas njihovi učenici kao turistički vodiči. Jako mi se svidio njihov grad kao i njihova škola. Iako govorimo drugačije, toliko toga imamo zajedničkoga.

Anamaria Slak, učenica 5. razreda

objavio: Igor Matijašić   datum: 18. 6. 2016.

Trećaši u Samoboru