Vrtlari bez granica

Da se u našoj područnoj školi u Noršić Selu stalno nešto zanimljivo događa, znaju već i vrapci na grani i sve zainteresirano šire pučanstvo! Prošloga tjedna naši učenici na vrlo zabavan i poučan način okušali u vrtlarenju.  Naime, posjetile su nas Nina, Sandra i Dubravka, djelatnice iz PP Samoborsko-Žumberačko gorje. Nakon kratkog predstavljanja ustanove iz koje dolaze, učenici su podijeljeni u dvije skupine (Rajčice i Mrkvice) ponovili gradivo o biljci cvjetnjači, posebno o građi sjemenke i njezinoj ulozi te o podjeli sjemenjača na jednosupnice i dvosupnice (o čemu sedmaši upravo uče).

Potom su razdvajali smjesu od jedanaest vrsta sjemenja na vrste, ali su trebali odrediti koje sjemenke pripadaju kojoj vrsti povrća. Pri tome su koristili binokularnu lupu s kojom su se prvi puta susreli. Bilo je zanimljivo zaviriti u njezinu unutrašnjost i vidjeti detalje na sjemenkama mrkve koji se ne vide golim okom. Nakon projekcije kratkog filma o klijanju sjemenke i rastu nove biljke, uslijedile su igre u kojima su naši mladi vrtlari prepoznavali i imenovali povrće te naučili o jestivim dijelovima različitih vrsta i sorti povrća. Mora se priznati da povrće prepoznaju, ali u jedenju istoga ne uživaju! Praktično su presađivali sadnice salate i sadili grah u lončiće. Nakon toga su opet odigrali kviz u kojem su postavljajući pitanja jedni drugima trebali odgonetnuti koje se povrće nalazi na slici u protivničkoj ekipi. Red igre, red praktične aktivnosti i stigli smo do kraja dvosatne vrtlarske radionice. Uslijedio je poziv na ljetni kamp u Budinjaku za učenike od 5. do 8.razreda i fotografiranje za uspomenu!

učiteljica Valentina Martinček

objavio: Igor Matijašić   datum: 3. 6. 2016.

Trećaši u Samoboru