Sjajni "vodeni" pokusi učiteljice Valentine Martinček

U četvrtak smo u produženom boravku ugostili Valentinu Martinček, učiteljicu biologije i kemije naše škole. Susreli smo se povodom Dana planete Zemlje, a tema je bila voda. Predavanje je započelo slaganjem puzzli s motivom voda, a nakon toga slušali smo različite zvukove voda (oluju, mirni potočić, valove, slap).

Učiteljica nam je i objasnila koliko vode ima na planeti i zašto je ona toliko važna, osim na planeti vode ima i u nama, kao i u voću i povrću. Prisjetili smo se da je važno piti dovoljne količine vode kako bi naš organizam normalno mogao funkcionirati. Nakon uvodnog dijela slijedili su pokusi pomoću kojih smo otkrili različite zakonitosti vode.

Bili smo podijeljeni  u pet skupina i svaka je radila po jedan pokus.

Pokus br. 1 - Ima li u vodovodnoj vodi zraka?

Na plameniku smo zagrijavali vodu koja je bila u čaši, u nju smo stavili epruvetu a na otvor epruvete stavili smo lijevak.  Tijekom zagrijavanja primijetili smo da se u vodi pojavilo puno mjehurića, tako je zrak izlazio iz vode. Na kraju je zagrijavanjem vode nestalo zraka u njoj. Zato se u akvarijima ne smije koristiti prokuhana voda.

Pokus br. 2 - Putujuće jaje

U dvije čaše ulili smo vodu, a u jednu smo dodali i sol. Uzeli smo kuhana jaja i uronili u obje čaše. U čaši bez soli jaje je potonulo na dno, dok je čaši sa soli jaje plutalo! Tako je i sa morskom vodom, zbog vode koja je slana možemo plutati u vodi i zato u morima mogu živjeti velike životinje kakvih na kopnu ili u slatkovodnim vodama nema.

Pokus br. 3 - Kako upecati led na konac?

U svaku čašu s vodom ubacili smo kockicu leda i pokušali smo ju „upecati“ na konac, no pokušaji su bili bezuspješni. Zatim smo kockicu leda i konac posipali u jednoj čaši sa šećerom, u drugoj sa paprom i treći sa soli. Pogađate? Upecali smo onaj led koji smo posipali sa soli, jer se led počne topiti i uhvati se za konac.

Pokus 4 - Riba od papira na pogon od deterdžentom

U veliku plitku posudu ulili smo vode i na vodu smo položili ribicu s rupom u sredini tijela koju smo izrezali od papira. Riba je plutala na površini, a kada smo u rupicu ulili malo deterdženta ribica je krenula plivati. To se dogodilo zato što se deterdžent raširio na površini vode i pokrenuo ribu. Zato moramo racionalno koristiti šampone, deterdžente jer nam oni zagađuju vodu.

Pokus br. 5 - Vodotonovi

Za ovaj nam su pokus trebale tanke čaše na stalku u kojima je naravno voda. Prst smo umočili u vodu i prelazili njime po rubu čaše uokolo. Nakon nekoliko prolaza čuli smo zvukove tj. vibracije zbog trenja koje se stvorilo.

objavio: Igor Matijašić   datum: 23. 4. 2016.

Trećaši u Samoboru