Evin novigradski dnevnik (dio 5.)

- Čim smo se danas pojavili u učionici voditelji su nas zaposjeli za laptope kako bi počeli s odabirom slika za finalni proizvod. Uslijedilo je prijepodnevno obilaženje radionica, te bojanje kutija za cameru obscuru. Pošto se danas obilježava noć knjige, literarna radionica je priredila čitanje Shakespearea u višenamjenskom prostoru škole. Prije ručka i poslijepodnevnog odmora svi sudionici Novigradskog proljeća okupili su se ispred hotela Laguna kako bi napravili milenijsku fotografiju.

Kada smo se vratili u radioničarske klupe bilo je vrijeme za dovršiti cameru obscuru. Za one koji nisu upoznati s ovim fenomenom, camera obscura je tamna kutija na kojoj je na jednoj strani izbušena malena rupica a na drugoj stavljen svijetloosvjetljivi papir, tako da, nakon određenog vremena eksponiranja te kutije svijetlu na drugoj strani tj. na papiru se pojavi slika. Međutim, cijeli proces fotografiranja camerom obscurom je dosta "zeznut" jer postoji nekoliko stvari na koje treba obratiti pozornost- vrijeme eksponiranja s obzirom na svjetlost varira između 5 sekundi i 15 minuta pa treba dobro procijeniti vremenski period izlaganja papira svijetlu, objekt sniman camerom obscurom ne smije biti u pokretu, te naposljetku proces razvijanja i fiksiranja fotografije mora biti obavljen u mrklom mraku. Nakon što smo jednom testirali kameru, prošetali smo Novigradom te je svatko izabrao jedan arhitetski motiv koji je uhvatio na papiru pomoću svoje ručno izrađene kamere, a kasnije smo i fotografije razvili u tamnoj komori. Današnji večernji program se sastojao od raku partya na kojem nam je keramičarska grupa prezentirala nov način pečenja gline, te kviz natjecanja u kojem je sudjelovalo čak 11 skupina. Još sutra eksperimentiramo camerom obscurom, a već u petak izlažemo svoje radove.

objavio: Igor Matijašić   datum: 21. 4. 2016.

Trećaši u Samoboru

Ovaj tjedan: 2058