Blagodati samoborskog zavičaja

Jučer su učenici trećih razreda posjetili Samobor želeći upotpuniti svoje znanje o zavičaju u prošlosti. Dojmove s terenske nastave prenosi učiteljica Greta Mahović:

- Sunčan dan bio je kao stvoren za razgledavanje i nova saznanja. O starim zanatima razgovarali smo u školi, ali s ljepotom svog obiteljskog zanata upoznala nas je gđa Brigita u Medičarskom obrtu Arko. Osim uživanja u tek pečenim medenjacima, čuli smo i vidjeli kako vlasnica marljivo radi licitare, medenjake  i gvirc uz pomoć svoje obitelji. Sami smo izrađivali svoje licitarsko srce za svoje roditelje. Upoznali smo se sa samom proizvodnjom, a najviše nas se dojmilo cifranje srčeka.

Veselju nije bilo kraja kad nas je prepoznatljiv kip našeg Ivice Sudnika dočekao ispred Samoborskog muzeja. Vođeni kustosicama muzeja prolazili smo kroz tajnovita vrata prošlosti. Saznali mnogo novog, zanimljivog, neobičnog iz prošlosti našeg kraja. Zanimljivosti oko okamina, kamenog i željeznog doba pobudili su nam maštu. Kraj makete Staroga grada svi smo se željeli slikati. Zlatna bula, Livadićev stari klavir, Ljubica i Vraz dio su zanimljivog.

Etno kuća bila je vrhunac raspoloženja i zanimanja. Kulturni spomenici grada nadopunili su se odličnim prijemom samoborskog kapelana Josipa koji nas je upoznao sa povijesti crkve i glavnim znamenitostima u njoj. Divan ugođaj! Završetak obilaska bio je grob slavne Ljubice Cantilli i Parka domovinske zahvalnosti. Pogled na ruševine Starog grada od zdenca na Trgu kralja Tomislava bio je završetak nezaboravnog dana. Hvala svima koji su nam pomogli u tome i s nama podijelili svoja znanja.

objavio: Igor Matijašić   datum: 3. 3. 2016.

Trećaši u Samoboru

Ovaj tjedan: 2050