Gostovanje ravnatelja naše škole na Radio Samoboru

(preuzeto s portala Radio Samobora)

U ponedjeljak 11. svibnja učenici od 1. do 4. razreda osnovne škole mogu na nastavu, ali ako roditelji tako odluče i uz poštivanje brojnih općih i posebnih epidemioloških mjera. Većinu mjera je nemoguće provesti u praksi, no škole u koje učenici dođu moraju nastavu organizirati poštivajući ih. Roditelji su zamoljeni da prije donošenja odluke o odlasku djeteta na nastavu još jednom detaljno pročitaju upute epidemiologa te da jave školama hoće li djeca doći na nastavu.

Od roditelja se traži da potpišu izjavu da su zaposleni i da ne rade od kuće, da nemaju mogućnosti za zbrinjavanje djeteta pod nadzorom odrasle osobe. Potpisati moraju i da nitko od ukućana ili osoba s kojima je dijete u svakodnevnom kontaktu ne bi trebao imati kronične bolesti te da nitko od ukućana ili osoba s kojima je dijete u svakodnevnom kontaktu nije u samoizolaciji ili karanteni i nije u povećanom riziku zaraze koronavirusom.

U Osnovnu školu Milana Langa iz Bregane u ponedjeljka, 11. svibnja neće doći niti jedan učenik.

“Mnogim roditeljima koji kreću na posao teško je bilo organizirati čuvanje djece, ali svi su se solidarizirali, pokazali da su da su jedinstveni i da imaju razumijevanja te su donijeli odluku da niti jedno dijete neće doći na nastavu u školu već će u nastavi sudjelovati kao i do sada na daljinu – kaže ravnatelj OŠ Milana Langa, Igor Matijašić.

“Tako su, kad su već morali, roditelji preuzeli odgovornost i zaštitili svoju djecu, ali i sve djelatnike škole te se vodili glasom razuma” – kaže Igor Matiješić te zahvaljuje svim roditeljima.

Ističe i kako su upute koje je propisao Zavod za javno zdravstvo kao i resorno ministarstvo neprovedive u praksi. “Udaljenost među učenicima i učiteljima treba biti dva metra, u učionici smije biti najviše 9-ero učenika, svaka učionica treba imati WC do učionice samo za jednu grupu učenika, ako učenici idu na odmor onda taj prostor treba imati izlaz na terasu, ako učitelj ujutro javi da ne može doći na posao, ravnatelj mora osigurati zamjenu, roditelj treba dovesti dijete u školu i doći po njega, a znamo da za učenike nižih razreda nastave počinje u 8 sati i traje najduže do podne, a u to vrijeme roditelji su na poslu” – dodaje Matijašić pitajući se tko će na taj način moći organizirati nastavu i ostalo.

“Ispada da su upute pisali oni koji nisu upoznati sa stanjem u hrvatskom školstvu ili su pisane s ciljem da što manje djece dođe u škole. Nije jasno ni što će biti s prijevozom učenika, kao i sa školskom kuhinjom te produženim boravkom” – ističe Matijašić i zaključuje kako je najsigurnije da učenici ostanu kod kuće te se nada kako će ova situacija što prije završiti i da će se učenici u školske klupe u normalnim okolnostima, jer škola nije samo mjesto učenja već i druženja.

Koliko će djece na nastavu 11. svibnja, u ostale samoborske osnovne škole govorit ćemo narednih dana, kada ravnatelji prikupe sve povratne informacije od roditelja. Isto je i s gradskim dječjim vrtićima u koje bi mališani također ponovno trebali krenuti 11. svibnja.

Razgovor s Igorom Matijašićem poslušajte OVDJE

objavio: Igor Matijašić   datum: 6. 5. 2020.

Tesa najbolje u Županiji

Hoćeš li se nečega odreći u korizmi?

« Ožujak 2024 »