Osmaši u gradu heroju

Vukovar

Osmaši u gradu heroju

Svake godine osmi razredi odlaze na izvanučioničnu nastavu u Vukovar kako bi bolje shvatili  povod, uzrok i posljedice bitke za Vukovar, najveće i najkrvavije bitke u Domovinskom ratu. I ove godine osmaši su se jedne listopadske srijede uputili u Vukovar. U sklopu izvanučionične nastave posjetili su Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinskoj cesti na kojoj je uništeno preko 300 tenkova. Kako bi odali počast poginulima i ranjenima, na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata položili su vijenac kod spomenika u čijoj se sredini nalaze „zračni križ“ i „vječni plamen“, simboli poginulih žrtava. Posjetili su  i Vukovarsku bolnicu koja je sustavno bombardirana i uništavana od strane agresora. Njen stalni postav nastao je u sjećanje na te herojske dane. Bolnica je u vrijeme rata bila mjesto prepuno ozlijeđene djece, žena i muškaraca svih uzrasta, mjesto gdje je život započinjao i završavao na udaljenosti od nekoliko metara. Agresori su prisilno odvozili ranjenike, ubijali ih te ih odvozili i pokopali u masovnu grobnicu na Ovčari. Osmaši su na njoj, kao i na svim posjećenim mjestima, minutom šutnje odali počast i poštovanje istinskim vukovarskim herojima. Na kraju su posjetili vojarnu unutar koje je smješten  muzej sa stalnim postavom oružja korištenog u ratu. Na otvorenom dijelu vojarne mogli su vidjeti izložene tenkove, topove i bolnička vozila.

Na kraju posjeta shvatili su  kako je zapravo bilo teško braniti Vukovar i zbrinjavati poginule i ranjene.

objavio: Sara Pilj Varljen   datum: 24. 10. 2012.

Proljeće u Novigradu

« Travanj 2024 »