OPG Šimanović – Uskrs na selu

Učenici 1. razreda posjetili su OPG Šimanović u Donjoj Zdenčini. Od dolaska na seosko domaćinstvo aktivnosti su se samo izmjenjivale. Dan smo započeli s doručkom na jutarnjem suncu. Uslijedila je uskrsna radionica  (kaširanje pisanica) u prostoriji ispunjenoj predmetima iz doba naših (pra)baka i (pra)djedova. Učenici su dio predmeta prepoznali, a dio predmeta su vidjeli po prvi puta i naučili čemu služe. Kako se bliži Uskrs, a jaja su simbol toga blagdana, učenici su imali priliku vidjeti nojevo, guščje, pačje i golubovo jaje.

Nakon radionice stigao je traktor s prikolicom. Svi smo se ukrcali i krenuli na vožnju do drugog kraja sela. Tamo smo razgledali poljoprivredne alate i strojeve, poslušali priču o nekoliko vrsta žitarica i, ono najbolje, razgledali mnoštvo domaćih životinja. Uz odrasle životinje na imanju je već i mnogo mladih pa je radost bila još veća. Običaj traženja pisanica u sijenu oduvijek je veselila djecu pa ni mi nismo propustili tu tradiciju. Četiri učenika bila su brza i pisanice su ponijeli kući.

Na kraju sela nalazi se i šuma. Stigli smo brzo jer su traktor i prikolica bili rezervirani samo za nas. Domaćin je učenike upoznao s nekoliko vrsta stabala (hrast, javor, grab, glog, lipa), uspjeli smo vidjeti još i nešto proljetnica, a zatim je uslijedio mali kviz i igra u šumi. Mnoge aktivnosti, edukativni program, svježi zrak, puno kretanja, fini ručak i - došlo je vrijeme za poći kući u Breganu…s punom kutijom pisanica…jer Uskrs je pred vratima!

učiteljica Vlasta Vereš

objavio: Igor Matijašić   datum: 7. 4. 2022.

Sretno, osmaši!

Putuješ li pod ljetnim praznicima na more?

« Srpanj 2022 »